Polish English German Russian

 

Dlaczego lite drewno?

Meble z drewna, uważane z najlepsze i najzdrowsze dla człowieka, mają bardzo wielu zwolenników. Jednak czy stół który mamy w domu aby na pewno jest drewniany? Otóż niekoniecznie… Bardzo często kupione przez nas „meble drewniane” są tak naprawdę wykonane ze sklejki albo płyty wiórowej, a wierzchnia warstwa imitująca drewno to tzw. fornir (inaczej mówiąc okleina). Jak więc odróżnić prawdziwe meble drewniane od ich tańszych i niestety gorszych odpowiedników? I dlaczego to właśnie lite drewno daje nam gwarancję trwałości i niepowtarzalności? 

Meble z litego drewna, wykonane z czystego drewna wysokiej jakości, odpowiednio sezonowanego, poddane fachowej obróbce i odpowiedniej impregnacji będą nam służyć latami. Największą zaletą mebli drewnianych jest ich ogromna wytrzymałość. Niestraszne im remonty, przeprowadzki, czy też nieokiełznana dziecięca energia. Właściwie konserwowane, zachowają swoją formę i cechy przez dziesiątki lat. I nawet jeśli zdarzy nam się mały wypadek, z łatwością sami możemy usunąć usterkę np. z drewnianego stołu (dzięki temu, że zewnętrzna i wewnętrzna warstwa mebla wykonane są z tego samego surowca). Po zeszlifowaniu rysy czy odkształcenia, mebel znów będzie wyglądać bez zarzutu. W tym przypadku czas może jedynie dodać charakteru naszym meblom.

Nie bez znaczenia pozostaje naturalność litego drewna. Obecnie, co chwilę mamy do czynienia z syntetykami i chemią, jak np. żywice formaldehydowe wykorzystywane powszechnie do produkcji płyt wiórowych, mdf i sklejki. Udowodniono że formaldehyd ma działanie rakotwórcze, powoduje alergie, zaburzenia czynności płuc, astmę i szereg innych dolegliwości. Szczególnie wysokie stężenie formaldehydu obserwowane jest w przypadku mebli nowych - wykonanych ze wspomnianych wcześniej materiałów syntetycznych. Z biegiem czasu rakotwórcza substancja wydziela się już w mniejszych ilościach. Jednak czy jest to dla nas jakimś pocieszeniem? Rozwiązaniem są za to meble drewniane. Naturalny charakter surowego drewna, zachowany przy użyciu  ekologicznego lakieru, stosowanego do wykończenia powierzchni pozytywnie wpływa na ludzki organizm. W otoczeniu mebli z litego drewna można w pełni wypocząć, ciesząc się wygodą i przytulnością. Surowe drewno ma także właściwości antystatyczne, nie przyciąga zbyt wiele kurzu, dlatego polecane jest w szczególności alergikom. Mówiąc najprościej – lite drewno jest po prostu zdrowe.

Ogromną zaletą drewnianych mebli, zwłaszcza dziś kiedy wszyscy dążymy do oryginalności, jest ich niepowtarzalność. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Wyroby drewniane charakteryzują się jedynym w swoim rodzaju usłojeniem i barwą, w całości spójną i jednolitą, jednakże daleką od sztucznej symetrii i koloru prosto z linii produkcyjnej w fabryce. Kupując stół czy stolik z litego drewna mamy pewność że nie spotkamy identycznego u znajomych czy rodziny. Jednocześnie jednak surowe drewno pozostaje tworzywem niezwykle uniwersalnym i można je wykorzystać w każdym wnętrzu. Masywne konstrukcje doskonale odnajdą się w klasycznym pomieszczeniu, czy też w luksusowym stylu glamour. Minimalistyczne meble znakomicie współgrają ze szkłem i metalem i nie ukrywam że to połączenie lubimy najbardziej! Prosty drewniany stół, wykonany przeze mnie z rzemieślniczą dbałością o szczegóły, będzie świetną bazą do aranżacyjnych eksperymentów.

                                             

Olej czy lakier?

Głównym kryterium dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych do litego drewna jest oczekiwany efekt. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru i charakteru drewna oraz podkreśleniu jego słojów, wybierzmy meble olejowane. Nieco inny rezultat otrzymamy bowiem stosując lakier, który także pozwoli wyeksponować naturalny wygląd drewna, jednak już z efektem połysku lub półpołysku. Decydując się na meble z litego drewna chcemy przede wszystkim mieć pewność, że będziemy mogli cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Co wobec tego wybrać? Olej czy lakier?

Decydując się na meble lakierowane możemy wybierać w dowolnej kolorystyce lakierów, począwszy od takich które jedynie podkreślają naturalny kolor drewna nadając mu lekki połysk, po lakiery kolorowe które całkowicie odmieniają meble. Powłoka która powstaje w procesie lakierowania z pewnością będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna, jednakże nieprecyzyjnie naniesiona może wyglądać nieestetycznie lub nawet pękać i odpryskiwać. Dużą zaletą mebli lakierowanych jest wysoka odporność na uszkodzenia, jednak gdy takie już wystąpią, ich usunięcie może okazać się trudne lub nawet niemożliwe w warunkach domowych.

Z kolei olej pozwala zachować naturalny, ciepły charakter drewna, eksponując jego wyjątkową strukturę i podkreślając usłojenie. Wnika głęboko w deskę, nie tworząc przy tym tłustej powłoki. Posiada właściwości hydrofobowe, czyli odpychające wodę, zapewnia właściwi poziom nawilżenia i uelastycznia nasze meble. Nie kruszy się, nie pęka i nie odpryskuje, za to doskonale zabezpiecza drewno przed słońcem czy wilgocią.  Nakłada się go wyjątkowo łatwo, bo wystarczy po prostu wetrzeć olej za pomocą ściereczki w oczyszczoną wcześniej powierzchnię. Dostępne na rynku wysokiej jakości oleje do drewna to produkty naturalne, dopuszczone do kontaktów z żywnością. Dzięki ich zastosowaniu oprócz doskonałej konserwacji naszych mebli mamy pewność, że dbamy również o nasze zdrowie, otaczając się ekologicznymi surowcami. Dodatkowo kupując meble olejowane z łatwością sami możemy się pozbyć drobnych usterek i zarysowań, które przecież są nieuniknione w codziennym użytkowaniu. Jeśli więc odpowiednio zadbamy o meble olejowane (więcej na ten temat w artykule „Jak dbać o drewno?”), będą one pięknieć z upływem czasu…

Jak dbać o drewno?

Wybór drewnianych mebli do naszego domu podyktowany jest zazwyczaj wieloma czynnikami. Nie da się jednak ukryć, że wyjątkowa wytrzymałość mebli drewnianych jest jedną z ich największych zalet, dla wielu determinującą do zakupu. Co zatem robić, aby przedłużyć żywotność naszych mebli? Należy nie tylko systematycznie je odkurzać, lecz również co jakiś czas zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację. Nie są to czynności skomplikowane, tym bardziej warto się ich podjąć aby dłużej zachować urok i charakter mebli z litego drewna oraz cieszyć się nimi przez lata.

Meble olejowane ze względu na ich naturalny i ekologiczny charakter są bardziej wrażliwe na zabrudzenia, dlatego też wymagają trochę większej ostrożności w codziennym użytkowaniu.  Wszelkie zabrudzenia i plamy powinny być od razu usuwane z powierzchni mebli a stawiając gorące naczynia zaleca się (zresztą tak  jak i w przypadku mebli lakierowanych) zastosowanie podstawki. Meble drewniane nie lubią wody. Przecieranie ich z kurzu, czy mycie powinniśmy dokonać wilgotną miękką szmatką, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha. Dodatkowo meble olejowane należy regularnie, co kilka miesięcy konserwować olejem do drewna tzn. po uprzednim oczyszczeniu mebla, nanieść za pomocą czystej szmatki cienką warstwę oleju i równomiernie wetrzeć ją w powierzchnię wzdłuż słojów drzewa. Ważne aby systematycznie powtarzać ten zabieg, ponieważ dzięki temu preparat wnika w drewno zabezpieczając je, odżywiając i utwardzając. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach nasze meble z roku na rok będą wygadać szlachetniej i piękniej. Warto też pamiętać, iż pomimo, że sama pielęgnacja drewnianych mebli wymaga staranności to drewno olejowane samo w sobie, posiada właściwości antystatyczne dlatego jest najlepszym produktem dla alergików. 

Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji otrzymacie Państwo w ulotce dołączonej do karty gwarancyjnej naszych produktów.

Rozmiar ma znaczenie

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w naszym domu – wokół niego toczy się życie domowników. Oprócz codziennego spożywania posiłków, przy nim właśnie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dobór odpowiedniego stołu do jadalni nie jest sprawą prostą. Stół musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim wytrzymały, funkcjonalny i proporcjonalny do pomieszczenia. Wybierzmy go starannie, ponieważ od tego będzie zależeć komfort jego użytkowania.

Kształt stołu:

Okrągły – sprawdzi się doskonale w małych pomieszczeniach, optycznie powiększy wnętrze. Najlepiej będzie wyglądał na środku jadalni, gorzej w kącie lub przy ścianie. Przy takim stole wygodnie jest rozmawiać wszystkim gościom, bez względu na to gdzie siedzą. Stół okrągły nie ma ostrych krawędzi, jest więc bezpieczny dla dzieci ale mniej komfortowy np. w pracy z komputerem.

Prostokątny lub kwadratowy – zajmuje więcej miejsca, jednak jest bardzo funkcjonalny, zarówno do pracy, jak i biesiadowania, czy też przygotowania posiłków. Wygląda dobrze zarówno na środku pomieszczenia, jak i dosunięty do ściany. Osoby siedzące naprzeciwko siebie mogą swobodnie rozmawiać, trudniej natomiast jest się porozumiewać osobom posadzonym po przeciwnych stronach stołu.

Rozmiar stołu:

Wymiar stołu powinniśmy określać zarówno w oparciu o potrzebną nam ilość miejsc, jak i wymiary pomieszczenia, w którym stół ma stanąć. Zanim definitywnie zdecydujemy jakie wymiary ma mieć nasz stół musimy zastanowić się ile osób będzie na co dzień przy nim zasiadać, a ile osób planujemy gościć od święta. Odpowiednia przestrzeń dla jednej osoby to 60 cm długości i 40 cm szerokości. Pomiędzy dwoma osobami siedzącymi naprzeciwko powinno być min. 20 cm przerwy, tak aby móc ustawić na środku półmiski z potrawami. Standardowa wysokość stołu do jadalni to 74 – 76 cm.

Rozmiar stołu powinniśmy także rozważyć w kontekście rozmiaru pomieszczenia, w którym ma się on znajdować. Mały stolik ustawiony w przestronnym pomieszczeniu, zniknie i będzie wyglądał nieproporcjonalnie, z kolei zbyt duży stół przytłoczy wnętrze i zagraci je. W tym wypadku wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będzie stół rozkładany.

Zastosowanie powyższych rad przy wyborze stołu do jadalni zagwarantuje biesiadnikom wygodę i swobodę serwowania potraw oraz komfort podczas ucztowania. Będziemy mogli się również cieszyć doskonale zagospodarowaną i wyważoną przestrzenią naszej jadalni.

Nadal masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Doradzimy, a potem wykonamy dla Ciebie TWÓJ idealny stół!