Polish English German Russian

Meble z drewna, uważane z najlepsze i najzdrowsze dla człowieka, mają bardzo wielu zwolenników. Jednak czy stół który mamy w domu aby na pewno jest drewniany? Otóż niekoniecznie… Bardzo często kupione przez nas „meble drewniane” są tak naprawdę wykonane ze sklejki albo płyty wiórowej, a wierzchnia warstwa imitująca drewno to tzw. fornir (inaczej mówiąc okleina). Jak więc odróżnić prawdziwe meble drewniane od ich tańszych i często gorszych odpowiedników? I dlaczego to właśnie lite drewno daje nam gwarancję trwałości i niepowtarzalności?

Lite drewno - zalety

Meble z litego drewna, wykonane z czystego drewna wysokiej jakości, odpowiednio sezonowanego, poddane fachowej obróbce i odpowiedniej impregnacji będą nam służyć latami. Największą zaletą mebli drewnianych jest ich ogromna wytrzymałość. Niestraszne im remonty, przeprowadzki, czy też nieokiełznana dziecięca energia. Właściwie konserwowane, zachowają swoją formę i cechy przez dziesiątki lat. I nawet jeśli zdarzy nam się mały wypadek, z łatwością sami możemy usunąć usterkę np. z drewnianego stołu (dzięki temu, że zewnętrzna i wewnętrzna warstwa mebla wykonane są z tego samego surowca). Po zeszlifowaniu rysy czy odkształcenia, mebel znów będzie wyglądać bez zarzutu. W tym przypadku czas może jedynie dodać charakteru naszym meblom.

Naturalnie, że eco!

Nie bez znaczenia pozostaje naturalność litego drewna. Obecnie, co chwilę mamy do czynienia z syntetykami i chemią, jak np. fenyloplasty czyli tworzywa wykorzystywane powszechnie do produkcji płyt wiórowych, mdf i sklejki. Udowodniono że formaldehyd ma działanie rakotwórcze, powoduje alergie, zaburzenia czynności płuc, astmę i szereg innych dolegliwości. Szczególnie wysokie stężenie formaldehydu obserwowane jest w przypadku mebli nowych - wykonanych ze wspomnianych wcześniej materiałów syntetycznych. Z biegiem czasu rakotwórcza substancja wydziela się już w mniejszych ilościach. Jednak czy jest to dla nas jakimś pocieszeniem? Rozwiązaniem są meble drewniane.

Naturalny charakter surowego drewna, zachowany przy użyciu  ekologicznego lakieru, stosowanego do wykończenia powierzchni pozytywnie wpływa na ludzki organizm. W otoczeniu mebli z litego drewna można w pełni wypocząć, ciesząc się wygodą i przytulnością. Surowe drewno ma także właściwości antystatyczne, nie przyciąga zbyt wiele kurzu, dlatego polecane jest w szczególności alergikom. Mówiąc najprościej – lite drewno jest po prostu zdrowe.                                                

Stół jeden na milion

Ogromną zaletą drewnianych mebli, zwłaszcza dziś kiedy wszyscy dążymy do oryginalności, jest ich niepowtarzalność. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Wyroby drewniane charakteryzują się jedynym w swoim rodzaju usłojeniem i barwą, w całości spójną i jednolitą, jednakże daleką od sztucznej symetrii i koloru prosto z linii produkcyjnej w fabryce. Kupując stół czy stolik z litego drewna mamy pewność że nie spotkamy identycznego u znajomych czy rodziny. Jednocześnie jednak surowe drewno pozostaje tworzywem niezwykle uniwersalnym i można je wykorzystać w każdym wnętrzu. Masywne konstrukcje doskonale odnajdą się w klasycznym pomieszczeniu, czy też w luksusowym stylu glamour. Minimalistyczne meble znakomicie współgrają ze szkłem i metalem i nie ukrywam że to połączenie lubimy najbardziej! Prosty drewniany stół, wykonany przeze nas z rzemieślniczą dbałością o szczegóły, będzie świetną bazą do aranżacyjnych eksperymentów.

[Dlaczego lite drewno? 20/05/2019 PORADY]