Polish English German Russian

Stół jest jednym z najważniejszych mebli w naszym domu – wokół niego toczy się życie domowników. Oprócz codziennego spożywania posiłków, przy nim właśnie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dobór odpowiedniego stołu do jadalni nie jest sprawą prostą. Stół musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim wytrzymały, funkcjonalny i proporcjonalny do pomieszczenia. Wybierzmy go starannie, ponieważ od tego będzie zależeć komfort jego użytkowania.

Kształt stołu:

Okrągły – sprawdzi się doskonale w małych pomieszczeniach, optycznie powiększy wnętrze. Najlepiej będzie wyglądał na środku jadalni, gorzej w kącie lub przy ścianie. Przy takim stole wygodnie jest rozmawiać wszystkim gościom, bez względu na to gdzie siedzą. Stół okrągły nie ma ostrych krawędzi, jest więc bezpieczny dla dzieci ale mniej komfortowy np. w pracy z komputerem.

Prostokątny lub kwadratowy – zajmuje więcej miejsca, jednak jest bardzo funkcjonalny, zarówno do pracy, jak i biesiadowania, czy też przygotowania posiłków. Wygląda dobrze zarówno na środku pomieszczenia, jak i dosunięty do ściany. Osoby siedzące naprzeciwko siebie mogą swobodnie rozmawiać, trudniej natomiast jest się porozumiewać osobom posadzonym po przeciwnych stronach stołu.

Rozmiar stołu:

Wymiar stołu powinniśmy określać zarówno w oparciu o potrzebną nam ilość miejsc, jak i wymiary pomieszczenia, w którym stół ma stanąć. Zanim definitywnie zdecydujemy jakie wymiary ma mieć nasz stół musimy zastanowić się ile osób będzie na co dzień przy nim zasiadać, a ile osób planujemy gościć od święta. Odpowiednia przestrzeń dla jednej osoby to 60 cm długości i 40 cm szerokości. Pomiędzy dwoma osobami siedzącymi naprzeciwko powinno być min. 20 cm przerwy, tak aby móc ustawić na środku półmiski z potrawami. Standardowa wysokość stołu do jadalni to 74 – 76 cm.

Rozmiar stołu powinniśmy także rozważyć w kontekście rozmiaru pomieszczenia, w którym ma się on znajdować. Mały stolik ustawiony w przestronnym pomieszczeniu, zniknie i będzie wyglądał nieproporcjonalnie, z kolei zbyt duży stół przytłoczy wnętrze i zagraci je. W tym wypadku wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będzie stół rozkładany.

Zastosowanie powyższych rad przy wyborze stołu do jadalni zagwarantuje biesiadnikom wygodę i swobodę serwowania potraw oraz komfort podczas ucztowania. Będziemy mogli się również cieszyć doskonale zagospodarowaną i wyważoną przestrzenią naszej jadalni.

[Rozmiar ma znaczenie 02/02/2020 PORADY]
 

Nadal masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Doradzimy, a potem wykonamy dla Ciebie TWÓJ idealny stół!Pozostałe artykuły: Olej czy lakier? · Dlaczego lite drewno?